ŠTA JE KOLAGEN?
Šta je kolagen?
Ako se i dalje pitate šta je kolagen, znajte da je on najvažnija belančevina u ljudskom organizmu. Obuhvata oko 40% od svih belančevina i osnovni je deo vezivnog tkiva. Odgovoran je za stanje kože, očne jabučice, kosti, kosu i nokte. Na osnovu najnovijih naučnih istraživanja, stanje kolagena u organizmu određuje biološki uzrast čoveka, što se najviše vidi po promenama na koži. Kolagen čini 70% belančevina na koži. On nam nije dat jednom zauvek.
Kolagen je najrasprostranjeniji protein u ljudskom telu, koji sadrži ceo naš organizam. Nalazi se u kostima, mišićima, tetivama i koži, gde se formira skela koja daje stabilnost i strukturu.
Endogeno proizvedeni kolagen (tj. kolagen od sinteze organizma) igra veoma važnu ulogu u zdravlju. Degradacija i iscrpljivanje prirodnog kolagena u telu se povezuje sa gomilom zdravstvenih problema. Isto tako egzogeni (poreklom izvan tela) kolagen se sve češće koristi, kao i za medicinske i kozmetičke upotrebe tako i za lečenje i opravljanje tkiva u telu.
Kolagen se u organizmu neprekidno obnavlja, odumire i istovremeno se proizvodi iz ćelija koje ga hrane. Međutim, vremenom se ta razmena usporava, nastaje deficit kolagena i kao rezultat se pojavljuju bore, oboljenja i vidljivi proces starenja.
Kolagen je ključan za kožu: čini je glatkom i zategnutom
Vaše telo proizvodi kolagen svakoga dana (čak i sada). Ali posle 25. godine života, produkcija kolagena se usporava, što dovodi do pojave znakova starenja kao što su bore, opuštena koža i bolni zglobovi.
Nažalost, s godinama vlakna kolagena gube na elastičnosti zbog čega se koža opušta i na njenoj površini se pojavljuju plitke i duboke bore. Kada smo mladi, kolagen čini oko 75 % dermisa. Međutim, proizvodnja kolagena počinje da se smanjuje u dvadesetim godinama starosti i do osamdesete, opadne do 70%! Tokom godina, hijaluronska kiselina, kolagen i elastin prolaze kroz promene, što dovodi do finih linija na koži, bora, grube kože, staračkih pega, opuštene i olabavljene kože. Taj proces je zapravo starenje kože.
Kako deluje hidrolizovani kolagen?
Fibroblasti su specijalizovane ćelije u vašem telu koje proizvode kolagen. Da bi mogli da proizvode kolagen, potrebne su im gradivne materije – amino kiseline. Hidrolizovani kolagen, odnosno peptidi kolagena daju vašim fibroblastima neophodne aminokiseline, tako da mogu da proizvode više kolagena. Hidrolizovani kolagen je već razložen, (male molekularne težine), pa je lakše vašem telu da ga apsorbuje i iskoristi. Istraživanja su potvrdila da se po unosu hidrolizovanog kolagena, povećava njegova količina u krvi. Fibroblasti snabdeveni aminokiselimama vode većoj proizvodnji kolagena, što pozitivno utiče na vašu vitalnost i zdravlje.
You must be logged in to post a comment.